රැකියා ආතතිය නිසා ඔලුවට නිදහසක් නැද්ද..?

1 min read

වර්තමානයේ දී මිනිසා ජීවිතය තුළ අත්විඳින ගැටළු බොහෝය .මේ සියලු ගැටළු අතර මානසික ආතතිය මුල් තැනක් ගනී. විශේෂයෙන්ම වර්තමාන තරගකාරී සමාජයත් සමඟ ජීවිතය එකම ඉරියව්වකින් ගෙවීම බොහොම අපහසු කර්තව්‍යයක් . මෙවන් සංකීර්ණ සමාජ රටාවක් තුළ මිනිසාට ඇතිවන කායික හා මානසික රෝගවලට සියයට අසූවක්ම හේතු වන්නේ මනසේ ඇතිවන ආතතියයි. මිනිසුන් සියයක් ගත්තොත් එකිනෙකාට එකිනෙකා වෙනස් අයවලුන්. මනසේ විවිධ ආකාරයන්ට ආතතිය ඇතිවේ. ඒ අතරින් අද කතාකරන්නේ බොහෝ අයවලුන්ගේ සිතට සහ මනසට පීඩාකාරී ගෙන දෙන “රැකියා ආතතිය” ගැනයි.

මිනිසාට මිනිසා ගැන දැනෙන හැඟීම් නැති වෙලා කියලා අද සමාජය දෙස බලද්දී පෙනෙනවා. ඔවුන් අනවශ්‍ය ලෙස කාර්ය බහුලත්වයට පත්වෙලා තිබෙනවා .මේ සියලු ගැටළුවන්ට හේතුව අනවශ්‍ය මට්ටමින් තම රැකියාව සමඟ කාර්යබහුල වීමයි. සැලසුමකින් තොරව වැඩ කටයුතු කරන ඕනම කෙනෙක්ට ජීවිතය ගැන පසුතැවෙන මට්ටමක් ඇති වෙන්නට පුළුවන්. මුදල් ම ජීවිතය නෙවෙයි කියලා හැමදාම වගේම අදත් කියනවා. ලෝකයත් සමඟ ඉදිරියට යද්දී ලෝකය තව තවත් දියුණු වෙද්දී , තාක්ෂණයෙන් යට වෙද්දි අපි සල්ලි උපයන්න ඕන කියන හැඟීමට ඇතිවෙනවා. මම කලිනුත් කිව්වා වගේ බොහොමයක් අයට තිබෙන මේ රැකියා ආතතියට සාර්ථකව මුහුණ දෙන්නේ කොහොමද?

ඔෆිස් එකේ වැඩ වලින් ඔළුවට නිදහසක් නැද්ද? රැකියාව නිසා වෙහෙසට පත් වෙලා ද? එහෙමත් නැතිනම් ඔබ වෙනත් විකල්පයක් නොමැති නිසා ජීවිකාව ඇදගෙන යාමට රැකියාව කරන අයෙක්ද? මෙම ප්‍රශ්න වලට පිළිතුරු ඔව් නම් ඔබත් රැකියා ආතතියෙන් පෙළෙනවා වෙන්නට පුළුවන්.රැකියා ආතතියට එකම හේතුව අනවශ්‍ය ලෙස කාර්ය බහුල වීම ද නොවේ. ඒ සඳහා ආර්ථික මෙන්ම සමාජීය සාධක ද බලපායි.

බොහෝ අයවලුන් රැකියා ආතතියෙන් පෙළෙන්නේ කිසිවෙකුගේ සහයක් ඔවුන්ට නොලැබෙන විටයි .අපි සිතනවාට වඩා අපිට යන්නට තිබෙන මාර්ගය හෝ කරන්නට තිබෙන රැකියාව වෙනස් මට්ටමක වුණොත් එය මනසට දැඩි සේ පීඩාකාරී වන්නට පුළුවන්. අපි කොයි කවුරුත් කැමතියි තමන් කැමති රැකියාවක් කරමින් සැහැල්ලුවෙන් හිතට බරක් නැතුව ජීවත් වෙන්න. එහෙත් සමාජය හා ඔබට ඇති කුසලතාවයන් මත ඔබට ඔබ කැමති ආකාරයේ රැකියාවක් නොලැබෙන්නට ද පුළුවන්.

එබැවින් වැදගත් වන්නේ ඔබ කරන රැකියාව අනුව ඔබගේ ආකල්ප සහ චර්යා හැඩගස්වා ගැනීමයි. මානසික ආතතිය නරකට පමණක් නොව ජීවිතය සාර්ථක කර ගැනීමට ද, සුබවාදී දේවල් සදහාද බලපායි. එය තමන්ගේ ජීවිතයට ඵලදායි ලෙස යොදා ගත හැකි. මෙහිදී ඔබගේ රුචි අරුචිකම් වලට ගැලපෙන මට්ටමේ රැකියාවක් කරන්නට වගබලා ගන්න. එයින් ඔබට යම්තාක් දුරකට රැකියාව නිසා ඇතිවෙන පීඩාකාරී වෙහෙසකාරී ආතතිය මග හැරෙන්නට පුළුවන්. රැකියා ජීවිතය සම්බන්ධයෙන් ඔබ ගන්නා වටිනාම තීරණය එයයි .ඔබත් දැනටමත් රැකියාවක නිරත වෙන අයෙක් නම් මේ කරුණු ඔබට වැදගත් වේවි.

රැකියා ස්ථානයේ යහපත් සබඳතා ගොඩනඟා ගන්න.

Healing Workplace Friendships During The Isolation Era | AllWork.Space

රැකියා ස්ථානය කියන්නේ ඔබ දවසේ වැඩි කාලයක් ගෙවන ස්ථානයයි. හොඳින් දවස ගෙවන්නටන්ම් නම් ඔබට ධනාත්මක අදහස් හා චින්තනයන් අවශ්‍යයි. ඒ සඳහා ඔබ රැකියා ස්ථානය තුළ දී ඔබව දිරිමත් කරන පුද්ගලයින් සමඟ එක්ව සිටිය යුතුයි. සුබවාදී හා ධනාත්මක පුද්ගලයන් සෑම විටම ඇසුරු කරන්න. ඔවුන් සමග ඵලදායි සම්බන්ධතා ගොඩනඟා ගන්න. එය ඔබට හා ඔබගේ අනාගතයට ඉවහල් වේවි.

වෙහෙසකාරී බවක් දැනෙනවා නම් එක දිගටම එකම වැඩක ඉන්න එපා.

Free Photo | Modern man working on his laptop while drinking coffee

අධික වෙහෙස වී වැඩ කිරීම ඔබේ මනසට හා ගතට පීඩාකාරී වන්නට පුළුවන්. එබැවින් ඔබ රැකියාවේ නිරත වන අතරතුර වෙහෙසකාරී බවක් දැනෙනවා නම් ඔබගේ ආයතනයේ පරිසරය අනුව සරල නිදහසකට හුරුවන්න. තමන් සිටින තැන වෙනස් කිරීම, වැඩ අතරතුර තේ එකක් පානය කිරීම මගින් වෙහෙසකාරී ගතිය නැති කර ගැනීම ,ප්‍රබෝධමත් දෙයක් වෙත සිත යොමු කිරීම වැනි සරල ක්‍රමයන් අනුගමනය කරන්න.

පවුලේ සාමාජිකයන් සමඟ සමීපව කාලය ගත කරන්න.

10 Best Ways of Spending Time with Family

ඔබට වඩාත් සමීපතමයන් වන්නේ ඔබගේ පවුලේ සාමාජිකයන්. තම එදිනෙදා වැඩකටයුතු තමන්ගේ සමීපතමයන් සමග බෙදා හදා ගන්නට හැකිනම් එය ඉතා මානසික සහනයකි. එම නිසාම මව පියා ,බිරිඳ ,සැමියා, දූ දරුවන් සමග හැකි සෑම විටම සමීප සබඳතා පවත්වාගන්න. රැකියා ආතතියට වගේම ඔබට ඇතිවන වෙනත් ප්‍රශ්නයක් තෝරා බේරා ගැනීමට ද එය කදිම ක්‍රමයකි.

රැකියාවෙන් එකම තැන ඉන්න එපා.

So…You Want to Start Your Own Business?

ඔබ රැකියාවේ නිරත වන ගමන්ම තව ඔබට කළ හැකි දේ ගැන සිතා බලන්න. බොහෝ පුද්ගලයින් තමන් තරුණ කාලයේ ආරම්භ කළ රස්සාවේ මුළු ජීවිත කාලයේම නිරත වෙලා විශ්‍රාම ලබයි. එහෙත් එයින් ඔබ්බට ඔබට කළ හැකි බොහෝ දේ ඇත. ඔබට තිබෙන හැකියාවන් ගැන සිතා බලන්න. ඒ හැකියාවන් ඔපමට්ටම් කර ගන්න. ඔබ කළ යුත්තේ මොනවද යන්න රැකියාව කරන අතරතුර ම සොයා බලන්න. ඒ සඳහා අවශ්‍ය සුදුසුකම් කුසලතා සපුරා ගනිමින් අලුත් හෙටක් ආරම්භ කිරීමට අවධානය යොමු කරන්න. රැකියාවට වෘත්තියට අදාළව යාවත්කාලීන වන්න.

ගෙදර ආපසු රැකියාවේ ප්‍රශ්න සිතමින් කාලය ගත කරන්නට එපා.

6 Healthy Cooking Ingredients You Should Have in Your Kitchen - Goodnet

රැකියාවේ තිබෙන ගැටළු හා රැකියාව සමග ඔබේ ජීවිතේට ඇතිව ඇති ගැටළු ඔබ ගෙදර ආ පසු කල්පනා කරන්නට යන්නට එපා. එසේ වුවහොත් ඔබ මුළු දවසම ගත කර ඇත්තේ ආතතියෙන්. එය දවස අවසානයේ රැකියා ස්ථානයෙන් ආතතියෙන් නිදහස් වීමට දැඩි බාධාවකි . ඔබ නිවසට ආපසු ඔබේ සමීපතමයින් සමඟ ගෘහස්ථ කටයුතුවල යෙදෙන්න. ඔබේ දූ දරුවන් ,මව ,පියා ,සැමියා, බිරිඳ සමග කාලය ගත කරන්න. එසේ නැති වුණහොත් පවුල් ජීවිතයේ ගැටළු සහ ඔබට මුහුණ දෙන්නට අත්විදින්නට වන ගැටළු වැඩිවන්නට පුළුවන්. එම නිසාම නිවසට ආපසු රැකියා ස්ථානය ගැන නොසිතා පවුලේ අය හෝ තම සමීපතමඉන්ට ලංව සතුටින් කාලය ගත කරන්න. එයින් ඔබට පසුවදා රැකියාවට යාමේදීත් නව ප්‍රබෝධයක් දැනේවි.

මෙවැනි සරල ක්‍රියාකාරකම් වලින් ඔබේ මනසේ ඇති රැකියා ආතතිය හීන කරවන්නට පුළුවන් .එම නිසාම වැදගත් වන්නේ ආකල්ප හා චර්යා හැඩගස්වා ගෙන රැකියා ආතතියට සාර්ථකව මුහුණ දීමයි.

තොරතුරු අන්තර්ජාලය ඇසුරෙනි.

-මන්දාකිනි පතිරණ-

(Source-ගැස්ම-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.