හස්බන්ඩ් නින්දෙන් ගොරවන නිසා ඔයාට එපා වෙලාද?

1 min read

මගේ හොඳම යාළුවාගේ හස්බන්ඩ් රෑට start කරපු ගල් රෝලක් වගේ මහ සද්දෙන් ගොරවනවලු. ඉතිං මේ කෙල්ලට නිදියන්නම නෑලු. මේන්න මේ හේතුව නිසා දෙන්නා අතර හිත් අමනාපකම් එහෙමත් සමහර වෙලාවට ඇතිවෙනවලු.

නින්දෙන් ගොරවන එක ඇත්තටම කවුරුත් හිතලා කරන දෙයක් නෙවෙයි. මේක ස්භාවික දෙයක්. ගොඩක් වෙලාවට නින්දෙන් ගොරවන්නේ පිරිමි අය. නින්දෙන් ගොරවන්න ප්‍රධාන හේතු සාදක ලෙස නාසය අවහිරවීම, ඇඩිනොයිඩ් ග්‍රන්ථිය විශාලවීම, නාස් ආවාරය ඇදවීම, විශාල වු සෙම් ගෙඩි, දික් වූ මෘදු තල්ල සහ රස දිව, විශාල වූ දිව, තරබාරු ශරීරය හා කෙටි බෙල්ල, නිදි බෙහෙත් හෝ මත්පැන් භාවිතය, තයිරොයිඩ් ග්‍රන්ථියේ ක්‍රියාකාරිත්වය අඩුවීම නින්දෙන් ගෙරවීමට හේතු වෙනවා.

නින්දෙන් ගෙරවීම ඇත්තටම ගොරවන කෙනාට නෙවෙයි අවට ඉන්න අයට තමයි ලොකු බාධාවක් වෙන්නේ . හොඳට තියෙන පවුලුත් මේ ගෙරවිල්ල නිසා කැඩෙන අවස්ථා නැතුවාම නෙවෙයි. මෙන්න මේ හේතුව නිසාම හිතුවා ගෙරවිල්ල නැති කරගන්න ගෙදරදීම පහසුවෙන්ම කරගන්න පුළුවන් ස්වාභාවික ක්‍රම ගැන ඔයාලව දැනුවත් කරන්න.

01- peppermint oil සහ goldenseal

If You Can’t Stop Snoring, Natural Remedies Just Might Help You (and Your Partner)

සමහර වෙලාවට නාසයේ හෝ උගුරේ ඇතියෙන තදබදය හේතුවෙන් පුද්ගලයෙක් නින්දෙන් ගොරවනවා වෙන්න පුළුවන්. peppermint oil වලට පුළුවන් උගුරේ හෝ පපුවේ ඇති සෙම හිරවීම ඉවත් කරලා හුස්ම ගැනීම පහසු කරන්න. peppermint oil වල අඩංගු සංයෝගවලට ප්‍රති-ක්ෂුද්‍ර ජීවී, ප්‍රතිවෛරස් සහ ප්‍රතිඔක්සිකාරක ගුණ ඇති බව අධ්‍යයන කිහිපයකින් හෙළි වී ඇති අතර එයින් අදහස් කරන්නේ ශ්වසන පත්‍රිකාවේ ආසාදන වලට එරෙහිව සටන් කළ හැකි බවයි.

goldenseal කියන්නේ ගෙරවීම අවම කරන තවත් ප්‍රතිකාරයක්. මෙයින් ඔබේ පපුවේ හා නාසික මාර්ගවල තදබදය අවම කරනවා. සමහර පර්යේෂණයන්ට අනුව goldenseal වැනි ඖෂධීය ශාක වලට ප්‍රතිදේහ නිෂ්පාදනය වැඩි කිරීමෙන් ප්‍රතිශක්තිකරණ ක්‍රියාකාරිත්වය වැඩි දියුණු කරන්න හැකියාව තිබෙනවා.

02- vitamin C

Sources of Vitamin C Other Than Oranges

විටමින් සී යනු ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ඉහළ නැංවීම සහ ශ්වසන සෞඛ්‍යය ප්‍රවර්ධනය කිරීම සඳහා තිබෙන ස්වාභාවික පිළියමක්. නින්දෙන් ගෙරවීමට ප්‍රධාන හේතුවක් වන්නේ සෙම නිසා වා කුහර අවහිර වීම.

ප්‍රමාණවත් විටමින් සී පරිභෝජනය කිරීමෙන් මෙවෙැනි අවහිර වීම් අවමකරගන්න හැකියාව තිබෙනවා. විටමින් සී බහුල ආහාර තමයි බ්රොකොලි, දොඩම්, ලෙමන්, රතු බෙල් පෙපර්, පැපොල් සහ විශේෂයෙන්ම අන්නාසි. අන්නාසි වල සයිනස්-සටන් කාරකය බ්‍රෝමලේන් අඩංගු වෙනවා.

ඔබ නින්දට යාමට පැයකට පෙර මිරිකාගත් නැවුම් දෙඩම් යුෂ වීදුරුවක් හෝ අන්නාසි පෙති කිහිපයක් ආහාරයට ගන්න මතක තියාගන්න.

03- කපුරු

Eucalyptus - Wikipedia

ඖෂධීය කපුරු පැලෑටිය සෙම්ප්‍රතිශ්‍යාව අවම කිරීමට උපකාරී වෙනවා. කපුරු තෙල් වලින් 70% – 90% ක් පමණ ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ වේදනා නාශකයක් ලෙස ක්‍රියා කරනවා. එයට බැක්ටීරියා, වෛරස් හා දිලීර ආසාදන සමඟ සටන් කළ හැකි අතර ශ්වසන මාර්ගය පිරිසිදුව තබා ගැනීමට සහ ශ්ලේෂ්මල පටලය ඇතිවීම වළක්වා ගැනීමට උපකාරී වෙනවා. රාත්‍රී කාලයේදී ගෙරවීම වළක්වා ගැනීම සඳහා කපුරු භාවිතා කරන්න පුළුවන් විවිධ ක්‍රම තිබෙනවා.

ඔයා හුමාලය අල්ලනවා නම් උණු වතුර භාජනයට කපුරු කොල කිහිපයක් එකතු කර නාසය හා මුඛය හරහා හුස්ම ගන්න .

steam bowl එකක් භාවිතා කරනවා නම් හුමාල අල්ලන විට හිස තුවායකින් ආවරණය කරගන හුමාලය අශ්වාස කරන්න මතක තියාගන්න.

මෙය නිදියන්න පෙර සිදුකරන්න. එවිට නාසය අවහිර වී තිබෙනවා නම් එය මග හරවාගන සුවබර නින්දක් ලබා ගන්න හැකියාව තිබෙනවා.

04- ශරීරයේ බර

Reduce Face Fat: These 8 facial exercises will help you get rid of face fat | Facial Exercises to Reduce Double Chin & Chubby Cheeks

සමහර විට ශරීරයේ අතිරික්ත බර, විශේෂයෙන් බෙල්ල වටා ස්තූලතාවය වැඩිනම් නින්දෙදී ගෙරවීමට ඇති ඉඩකඩ වැඩීයි. ඉන්දියාව විසින් කරන ලද අධ්‍යයනයකට අනුව, නින්දෙන් ගොරවන රෝගීන්ගේ බෙල්ලේ වට ප්‍රමාණය, සාමාන්‍ය ප්‍රමාණයට වඩා සැලකිය යුතු තරම් විශාල බව සොයාගන තිබෙනවා.

මෙයින් පෙනී යන්නේ පුද්ගලයකුගේ බෙල්ලේ ප්‍රමාණය ගෙරවීමට බලපෑම් ඇතිකරන බවයි. මේ නිසා ඔබේ බර අඩු කරගැනීමෙන් නින්දේ රටාවන් වැඩි දියුණු කිරීමට වගේම ශ්වසන අපහසුතා අවම කරගන්න හැකියාව තිබෙනවා.

05- දුම්පානය

Smoking may protect against Parkinson's disease – but it's more likely to kill you

සිගරට් මගින් අපගේ නාසයේ කුහරවල සහ උගුරේ පෙණහලු අවහිර වන අතර එමඟින් ඇසේ සුද ඇතිවෙන් හැකියාව තිබෙනවා. දුම්පානය හේතුවෙන් නාස් කුහර අවම වීම නිසා වාතය ගලා යාම අඩු වෙනවා. ඒයින් ඔබට නාසය හරහා හුස්ම ගැනීම වඩාත් අපහසු කරවනවා.

මේ නිසා ඔබ නින්දෙන් ගොරවන්න පටන් ගන්නවා. මොකද සෑම සිගරැට්ටුවක් නිසාම නාය අවහිර වීම වැඩි වෙනවා. දුම් පානය කරන පුද්ගලයට පමණක් නෙවෙයි ඒ අවට සිටින අයටත් මෙයින් බලපෑමක් ඇතිවෙනවා.ඔබ දුම්පානය නතර කිරීමට මානසිකව සූදානම් නැතිනම්, ඔබ නින්දට යාමට පෙර අවම වශයෙන් පැය 4කට කලින්වත් දුම්පානය නතර කරන්න උත්සහ කරන්න.

06-ඔබේ ආහාර වේල වැඩි දියුණු කරන්න

Summer recipes - BBC Good Food

ශරීරයේ දැවිල්ල අඩු කරන ප්‍රතිඔක්සිකාරක සහ එන්සයිම බහුල ආහාර වේලක් යනු නින්දෙන් ගෙරවීම තුරන් කිරීමට හොඳම ක්‍රමයක්. ඔබ නිදියන්න ඇඳට යන්නට කලින් කිරි නිෂ්පාදන පරිභෝජනය කරනවානම් එයින් සිදුවෙන්නේ උගුරේ හා මුඛයේ ශ්ලේෂ්ම තට්ටුවක් ඉතිරි කරීමයි. එයින් ඔබ නින්දෙන් ගෙරවීම තවත් වැඩි කරනවා.

තව දෙයක් . ඔයා නින්දට පෙර කෑම ගොඩක් ආහාරයට ගන්නවානම් එක දැන්ම නවත්තන්න. ඔබේ බඩ ආහාර වලින් පිරී ඇති විට, එය හුස්ම ගැනීමට බලපානවා. ශරීරයට වැඩි වාතයක් අවශ්‍ය නිසා ඔබ විශාල කෑම ප්‍රමාණයක් අරන් තිබෙනවානම් වාතයට අවශ්‍ය පරිදි ශරීරයේ ගමන් කරන්න හැකියාවක් නැතිවෙනවා. මේ නිසා නින්දෙන් ඔබ ගොඩක් ගොරවන්න ඉඩකඩ වැඩියී.

ඔබ නින්දෙන් ගෙරවන කෙනෙක්නම් මේ ආහර ගන්න එපා.

බැදපු කෑම
කිරි ආශ්රිත නිෂ්පාදන
මත්පැන්
චොකලට්
සැකසූ ආහාර
සරල කාබෝහයිඩ්රේට්

07-ගෙරවීම අවම කිරීමට ස්වාභාවික ප්‍රතිකාරයක්

Drink This Juice Before Bedtime To Stop Snoring And Sleep Apnea

ඔබේ ශරීරය නිපදවන ශ්ලේෂ්මල ප්‍රමාණය අඩු කිරීමට, ඔබේ ප්‍රතිශක්තිකරණ පද්ධතිය ඉහළ නැංවීමට සහ පෝෂ්‍ය පදාර්ථ ලබා දීමට මෙම පානය සියලු ස්වාභාවික අමුද්‍රව්‍ය වලින් සාදා ගන්න හැකියාව තිබෙනවා. ඒ වගේම එය ඔබේ උගුර හා නාසයේ මාර්ග අවහිර කරන අතිරික්ත සෙම ඉවත් කරනවා වගේම නාසයේ ඇතිවන පීඩනය අවම කර හොඳින් හුස්ම ගන්න හැකියාව ලබා දෙනවා.

අමුද්‍රව්‍ය-

කැරට් ගෙඩි 2ක්
ඇපල් ගෙඩි 2ක්
ලෙමන් ගෙඩියක 1/4
ඉඟුරු කෑල්ලක්
දොඩම් යුෂ කෝප්පයක්

මෙම සියලු අමුද්‍රව්‍ය එකට මිශ්‍ර කර නින්දට පැය කිහිපයකට පෙර පානය කරන්න.

තදින් ගෙරවන කෙනෙකු හුස්ම ගැනීමට සෑම තත්ත්පර 10කට අධික කාලයක් වරින් වර නවත්වන අතර පැය 7ක නින්දකදී 30 වතාවක් හුස්ම ගන්න නවත්වනවානම් එක භයානක තත්ත්වයක්. පුද්ගලයා එවිට වරින් වර හුස්ම හිරවෙලා ඇහැරෙනවා. රුධිරයේ ඇතිවෙන ඔක්සිජන් සාන්ද්‍රණය හෘදයට පෙනහළුවලට සහ මොළයට බලපානු ලබනවා. ඒ වගේම අධික රුධිර පීඩනය හෘදයාබාධද ඇතිකරනවා. මේ නිසා නින්දෙන් ගෙරවීම වලක්වා ගන්න කන නාසය උගුර සායනයකට අදම යන්න.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.